PK model

Přeskočit navigaci

English version
 • O nás |
 • Reference |
 • Kontakty
 • Modely
 • Hrátky se světlem
 • Světelný informační systém
 • Účast na veletrzích
 • Technologie
 • 3D printer
 • Poptávka výroby modelů
 • Vizualizace, animace
 • Fórum 3D tisku

  O 3d tisku se můžeme dočíst v mnoha rádoby vědeckých článcích jako o technologii budoucnosti, chybí však prostor na sdílení zkušeností praktických uživatelů. Pro ostatní oblasti fungují debatní fóra, kde dochází k výměně zkušeností i informací, v oblasti 3d tisku toto stále chybí. Otvírám „Fórum 3d tisku“, kde budu zveřejňovat příspěvky a zkušenosti uživatelů 3d tiskáren, najdete zde informace, které od žádného prodejce nedostanete …. Vyzývám proto všechny, kteří by se rádi podělili o své zkušenosti z oblasti 3d tisku, k zaslání příspěvku na mou adresu chalupa@pkmodel.cz.

  18 měsíční zkušenosti s Profi3DMaker

  Únor 2016 - Minulý týden jsem obdržel mail od dalšího "nešťastného" uživatele tiskárny Profi3Dmaker, se svolením autora ho publikuji na tomto foru. V případě, že umíte a chcete autorovi poradit, kontaktujte ho, prosím, na uvedeném mailu:

  Vazeny pane Chalupo,
  omlouvam se predem, ze nepisu s diakritikou, ale velkou cast zivota programuji a tak tu horni radku na klavesnici "neumim". Jsme firma, ktera vyrabi elektronicka zarizeni a pro jeden z projektu jsme potrebovali mit maloseriovou vyrobu plastovych dilu, ktere by pri klasicke vyrobe na strikacich lisech vysly draho - proto jsme sahli k 3D tisku. Soucasne nejvetsi z dilu musi byt vcelku pomerne velike a jedina tiskarna, ktera byla schopna tuto velikost pojmout, byla Profi3DMaker od 3DFactories a tuto jsme minuly rok na jare koupili. S puvodnim prakticky nepouzitelnym softwarem, ale to asi poznal kazdy, kdo s ni tehdy zacinal. Diky tomu, ze to bylo dost nedotazene, tak jsme velmi casto komunikoval s panem Sedlackem z jejich vyroby, ktery byl velmi ochotny a pokousel se mne pomoci. Tiskarna krome spatneho pribaleneho softwaru mela ale i dalsi nectnosti, o kterych bych zde trochu napsal.

  1) tiskarna ma jako tiskovou plochu plastovou desku, ktera je teplotne nestabilni. Vysku stolku je nutne nastavit az zahratou (pro PLA ca 50 stupnu). Potrebovali jsme ale tisknout i z ABS, coz vyzadovalo ohrati na 80 stupnu, coz tiskarna nezvladla. Pri ohrati nad 60 stupnu se deska prohnula o ca 2mm uprosted plochy, takze tisk nebyl mozny, Na radu zkusenych jsme desku vyhodili a nahradili deskou sklenenou 3mm tlustou, ktera se nekrouti.
  Nase oprava - vymenili jsme desku za jinou ...

  2) tiskarna ma spatne resene topeni trysky, se firmwaru neni zabudovana ochrana proti prehrati. Kdyz totiz hlava topi asi 15 minut bez prostrkovani plastu, tak se v ni teplem smrsti trubicka, ktera dopravuje tiskovou strunu a konci to rozebranim hlavy. Na toto vyrobce upozornuje v navodu, i prodejce mi to rekl. Velmi uzkostlive jsem dbal na to, aby hlava nebyla zbytecne zahrivana pri necinnosti. Kdyz ale tiskarnu nechate tisknout a zrovna nemate cas ji stale hlidat, tak pri krachu tisku (samovolne se zasekne tisk - duvod viz dale) hreje dale klidne celou noc a rado vas vita spalena hlava. Proc vyrobce tuto znamou pricinu zavad neodstranil jednoduchym hlidanim topeni, ktere by vyplo napr 30 sekund po ukonceni tlaceni struny nevim.
  Nase oprava - celkem 7x jsem za rok menil trubicku ve spalene hlave

  3) vzhledem k tomu, ze hlavu nejde uvolnit uplne jednoduse, tak se mi podarilo odlomit pri asi 4 vymene trubicky termistor, ktery je v hlave pridelan naprosto nevhodne (jen zapatlan nejakou hmotou a neni vubec mechanicky upevnen, jeho privody vlajou ve vzduchu). Na radu pana Sedlacka od vyrobce jsem si termistor koupil a sam vymenil, vymena hlavy mi pripadala draha.
  Nase oprava - vymena termistoru

  4) uprostred tisku se najednou tiskarna zhroutila a komunikace s tiskarnou prestala fungovat. Bylo to vyreseno vymenou hlavni desky 1:1, pan Sedlacek nam poslal novou, my poslali zpet starou.
  Nase oprava - vymena hlavni desky

  5) pri 6. vymene trubicky na konci roku 2015 doslo k tomu, ze se asi zkrizily napajeci kabliky topneho teliska (jsou stejne jako termistor reseny otresne) a po mnohahodinovem tisku se zkratovaly a tiskarna prestala tisknout. Zrejme maji v napajecim zdroji ochranu, tak to po vymene cele hlavy zase fungovalo.
  Nase oprava - vymena cele hlavy

  6) prodejce mi sdelil, ze maji take problemy s tiskem po USB, ze ta komunikace zlobi, ale ze tisk z karty SD to resi. Tak jsem zacal tisknout z karty. Zlobilo to uplne stejne dale. Tak jsme hledali a kolegu napadlo zmerit odpor mezi tryskou (extruderem) a kostrou tiskarny. Zjistili jsme, ze hrot neni vodive spojen s konstrukci. Pri tisku plastu se objevuji preskoky vysokeho napeti (je mozno zjistit i pouhym uchem, zejmena pri snimani modelu a nebo jeho i mirnem castecnem odchlipnuti od podlozky pri tisku vyssich vrstev). Jedimou spojkou mezi telesem trysky a kontrukci je pouzsro termistoru, jehoz vyvody vedou na prime mereni teploty v ridici elektronice (presneji na AD prevodnik v procesoru). A tam kdyz prijde takovy stouch z trysky, tak to skonci zle.
  Nase oprava - uzemnili jsme teleso trysky tenkym dratkem.
  Po techto peripetiich doslo k tomu, ze jsme potrebovali dalsi kus tiskarny, ktery jsme si koupili v domneni, ze po vyse uvedenych upravach uz budeme mit funkcni kus. V te dobe take vysle nova verze ovladacich softwaru Repetier, ktera je nesrovnatelne lepsi nez puvodni. Bohuzel tomu tak dodnes (26.unora 2016) neni. Hrozne je, ze 2 tiskarny teto velikosti NUTNE potrebujeme. A drama pokracuje dale ...

  7) po instalaci nove tiskarny jsme zjistili, ze je mnohem hlucnejsi nez stara, daleko silnejsi vibrace pri vsech moznych pohybech hlavy zejmena ve smeru Y, kdy portal pohaneji 2 krokove motory soubezne. Byla nam poradeno vymenit firmware na desce tiskarny, coz jsme dokazali. Pritom jsme zjistili, ze v novem kusu tiskarny, ac se tvari jako stejna, jsou pouzity krokove motory s krokem 1.8stupne, zatimco ve starsi 0.9stupne. Tim s vysvetluje horsi chovani nove, myslim si ale, ze to je od vyrobce spatny krok. Zrovna s krokovymi motory mam letitou zkusenost a tento krok vubec nechapu. Ale co s tim...

  8) po asi tydnu provozu tiskarny doslo k pretrzeni kabelu, ktery vede ke krokovemu motoru X-smeru. Je pouzit 4-zilovy kabel, ktery byl ve vodicim retezu tak straslive napnut (od vyrobce, tuto operaci elal ve vyrobe nejaky mamlas, ktery nemel asi vybec poneti, ze se ten kabel bude nekdy hybat), ze se od krokoveho motoru v noci urval a rano jsem mel krasny 2D vytisk.
  Nase oprava - vymena kusu kabelu

  Tolik chyby hardwaru ... nyni k softwaru ...

  K tiskarne jsou pribaleny 2 programy pro prevod souboru STL na G-kod pro tiskarnu. Slic3r a CuraEngine. V CuraEngine jsem nasel bohuzel chybu a pro nas tisk nelze pouzit (aproximuje jemny n-uhelnik velmi hrubym m-uhelnikem), coz mohu dolozit, ale nadavat mohu nejvys na louku. Chyba je stejna i u nejnovejsi verze stazitelne ze site. Tak pouzivame Slic3r, ktery ma zase uplne zvlastni nastaveni parametru. Nevim, jak to presne popsat, protoze navod k nastaveni je napsan nekym, kdo to sam uplne chape, ale predat to neumi. Jsou tam nastaveni tak provazana a absolutne bez logickeho vysvetleni, ze s tim bojuju uz dlouho. Pritom tisknu, ale je to straslive nevyzpytatelne. Stava se nam v posledni dobe, ze jeden den se tisky dari, druhy den je vyhodime. Hrozna frustrace ...

  Mel bych na Vas prosbu - neznate nekoho, kdo umi ten software nastavit, nebo je alespon za flasku schopen ty udaje vysvetlit? Jsem technickeho vzdelani, ale po mnohych experimentovanich uz ztracim chut zkouset.

  Dekuji a hezky vikend

  Richard ZDENEK
  JEPAZ Elektronika spol. s r.o.
  zdenek@jepaz.cz

  Michal Chalupa, www.pkmodel.cz, email: chalupa@pkmodel.cz

  DLP 3D tiskárna DWARF

  Červen 2015 – Ohromné množství hobby 3D tiskáren fungujících na principu technologie FDM tj. vytlačování strunového stavebního materiálu nahřátou tryskou, dostává cenově přijatelnou konkurenci v podobě DLP 3D tiskáren, které využívají principu vytvrzování fotopolymeru UV projekcí. Příkladem je DWARP, jehož cenu a technické parametry naleznete na http://www.nc.cz/dlp-3d-tiskarna-dwarf_d288788.html. Nespornou výhodou je absence podpor při výrobě subtilních prostorových konstrukcí, právě pro tento typ modelů je daná technologie nejvhodnější (nejčastější vzorový model je eiffelovka ..). Při stavbě větších hmotových modelů je potřeba dbát na to, aby plocha stavěné vrstvy nepřesáhla cca 30% pracovní plochy tiskárny, při nedodržení tohoto pravidla může dojít k „přilepení“ vytvrzené vrstvy k podložce a při pohybu pracovní desky nahoru i k poškození modelu. Tento problém je možné řešit vhodným modelování předlohy (dutý objekt s tenkými stěnami) a jeho vhodným umístěním do pracovního prostoru tiskárny.

  Michal Chalupa, www.pkmodel.cz, email: chalupa@pkmodel.cz

  3D tiskárna BluePrinter

  Březen 2015 – Nová tisková technologie SHS je podobná technologii SLS, k zapékání nevyužívá laser, ale vyhřívanou tiskovou hlavu viz stránky výrobce. Tiskárna má pracovní prostor 200 x 157 x 140 mm a vytištěný výrobek je nutné očistit tlakovým vzduchem. Cena zařízení a materiálu:

  Českým prodejcem je společnost 3Dwiser.

  Michal Chalupa, www.pkmodel.cz, email: chalupa@pkmodel.cz

  3D tiskárna Duplikator 4

  Listopad 2014 - Na stránkách prodejce jsem narazil na fundovaný popis této 3d tiskárny, který mě pobavil a kousek z něj vybírám:
  Nová elektronika byly navrženy tak, aby zážitek tisk jednodušší, než kdy jindy - Kopírka, kdo se připojí k počítači přes standardní USB kabel, díky USB čip na základní desce. Přidali jsme také plnou podporu koncového zastavit, takže už nikdy nebudete muset dotknout osy XYZ někdy znovu. Když narazíte tisk, automaticky domů sám stroj zahřát a začít tisknout. Jediné, co musíte udělat, je sedět a relaxovat, zatímco vaše kopírka tři dělá všechnu práci. Celé znění

  Michal Chalupa, www.pkmodel.cz, email: chalupa@pkmodel.cz

  Nová 3d tiskárna od Rolandu

  Říjen 2014 - Roland DG, výrobce velkoformátových tiskáren, řezacích plotrů a gravírek, rozšiřuje svou nabídku o 3d tiskárnu ARM-10. Je založena na principu osvitu fotopolymeru UV projektorem a může vyrábět díly do velikosti 13 x 7 x 7 cm. Více informací na stránkách prodejce, firmy Bitcon.

  Michal Chalupa, www.pkmodel.cz, email: chalupa@pkmodel.cz

  3D forum - nejnavštěvovanější stránka našeho webu

  Říjen 2014 - Díval jsem se do statistik a stránka 3d forum je v posledních měsících nejnavštěvovanější na webu PKmodel, děkuji za přízeň. Právě pracuji na modelu řadových rodinných domů v měřítku 1 : 500, kde všechny objekty tisknu na tiskárně FELIX, takže přidávám dalších pár postřehů:

  1. Zasekávání systému při tisku jsem vyřešil přehráváním g-kódu na paměťovou kartu a z ní tisknu bez nutnosti komunikace tiskárny s počítačem. Ovládání tiskárny pomocí otočného tlačítka a informačního displeje je jednoduché a intuitivní.

  2. Modely stavím s vrstvou 0,1 mm z materiálu PLA, při stavbě z ABS se mi pokaždé model prohnul a z podložky utrhl. Stavba modelu dvou objektů v této kvalitě, každý o rozměru 126 x 26 x 25 mm, trvá přibližně 15 hodin. Ty samé objekty byly postavené tikárnou UP! za 6 hodin (tlouštka vrstvy 0,15 mm), kvalita povrchu u modelu z FELIXe je ale nesrovnatelně lepší.

  3. Potvrdilo se mi to, že modely vytvořené pro vizualizaci projektu (a nám poskytnuté pro model) jsou pro tisk prakticky pokaždé nepoužitelné. Model není vytvořen v objemu, ale je složen z ploch, které občas chybí a nepopisují objekt z pohledů, které nebyly použity pro vizualizace (tj. neuzavřené objekty s dírami a některé plochy s otočenými normálami). Ale lepším se a přemodelování objektů do Rhina bylo hotové během jednoho dne (viz foto).

  4. Po načtení stl souboru a vygenerování g-kódu je potřeba u FELIXe alespoň orientačně zkontrolovat, co vlastně tiskárna hodlá stavět. Generuje jiná data pro dva objekty, které se dotýkají nebo pro ty samé objekty sjednocené do jednoho. S tím UP! problém nemá a chová se předvídatelněji. Nicméně je to jen otázka cviku při modelování, najít správné postupy, aby byl datový model pro tiskárnu bezproblémový.

  Michal Chalupa, www.pkmodel.cz, email: chalupa@pkmodel.cz

  UP!, PROFI3DMAKER, FELIX - porovnání tiskáren

  Říjen 2014

  1. Mechanické provedení - z tohoto hlediska vítězí PROFI3DMAKER těsně následován Felixem. Na provedení tiskárny UP! je vidět, že bylo navrženo s ohledem na minimální náklady při výrobě a proti konkurentům zaostává, je však funkční a kvalitu modelů to významně neovlivňuje.

  2. Programové vybavení - jednoznačně nejlepší je UP!. Ani jeden z konkurentů nemůže ohrozit jeho jednoduchost, propracovanost a hlavně dotažení uživatelského komfortu obsluhy tiskárny. Snad jen porovnáním s řídícím programem tiskárny SOLIDO mohu postrádat funkci umožňující rozdělení načteného STL souboru. Program Repetier tiskárny Felix pracuje s předfinovanými profily a práce s ním je rozhodně příjemnější než s programem G3DMAKER.

  3. Webové stránky a podpora výrobce - uvádím domovské stránky výrobců, podpora i forum jednoznačně nejlepší u tiskárny UP!, Felix má k říjnu 2014 forum bez jediného příspěvku. www.felixprinters.com, www.pp3dp.com, www.3dfactories.com

  4. Kvalita tisku - nechal jsem stejný zkušební vzorek, komíny podbabské čističky, vytisknout se stejně nastavenými parametry tisku na všech uvedených tiskárnách. Nejlepší kvalita tisku byla na vzorku z tiskárny Felix (viz foto), následoval UP!, PROFI3DMAKER na tomto úkolu zcela vyhořel (popsáno v předchozích příspěvcích).

  5. Schopnost programu zpracovat datový soubor s "chybami" - vítězem je opět program tiskárny UP!, který zpracuje prakticky jakýkoliv datový soubor s rozumným výsledkem. Jako jediný má v sobě zabudovanou funkci opravy souboru (fixace ploch s otočenými normálami) a dále má funkci zpracování "unsolid" souboru, která umožní tisk navzájem překrývajících se objektů.

  6. Ceny a prodejci - nejširší síť prodejců mají tiskárny PROFI3DMAKER (společně s levnější variantou EASYMAKER), cena nejlevnější varianty tiskárny začíná na částce cca 55 tisíc korun (včetně DPH) a úsměvně nyní působí pouze dva a půl roku stará informace o nové "levné" tiskárně od českého výrobce. Tiskárnu Felix i UP! prodává firma NC Computers, cena nesestaveného Felixezačíná na částce 42400 kč včetně DPH, UP! se prodává pouze sestavený a to za 36450 kč opět včetně DPH.

  Michal Chalupa, www.pkmodel.cz, email: chalupa@pkmodel.cz

  Tiskárna FELIX - zkušenosti s tiskárnou

  Září 2014 - Po delší prodlevě přidávám několik postřehů, které jsem zaznamenal při práci s tiskárnou Felix. K mechanickému provedení tiskárny nemám žádné připomínky, kvalita zpracování je výborná, tiskárna je stabilní a pohybující se části nevykazují žádnou vůli. Obslužný program je srozumitelný, pochopení základních funkcí a postupů nutných k zadání stavby modelu je snadné a intuitivní. Je to díky přednastaveným parametrům pro nadefinované profily, profil je určen tloušťkou stavěné vrstvy, způsobem generování podpor a vnitřních struktur. Zkušenější uživatel si může profily upravovat nebo vytvářet své vlastní, laik uvítá fakt, že to už někdo udělal za něj ... Zatím horší zkušenost mám se stabilitou programu, už se mi stalo, že došlo k bezdůvodnému zastavení stavby z důvodu pádu systému nebo k zaseknutí programu při pokusu načíst objemnější datový soubor. Výrobce chystá novou verzi programu, která by stávající problémy měla odstranit a ke stažení by měla být k dispozici v nejbližších dnech.

  Michal Chalupa, www.pkmodel.cz, email: chalupa@pkmodel.cz

  Tiskárna FELIX - první dojmy

  Červen 2014 - druhým pokusem o pořízení tiskárny s větším pracovním prostorem je již zmiňovaná tiskárna FELIX, jejímž distributorem je firma NC Computers. Cena stavebnice tiskárny začíná na částce 36 tisíc korun včetně DPH, sestavenou tiskárnu ve variantě s LCD displejem jsme pořídili za cca 48 tisíc korun. Konstrukce tiskárny je z hliníkových profilů, ve spodní části je umístěn displej, data je možné do tiskárny přenášet pomocí usb kabelu nebo na paměťové kartě. Součástí dodávky je i software Repetier, který po načtení stl souboru vygeneruje G-kód pro tiskárnu. První dojem je velmi příznivý, program se chová předvídatelně a kvalita zkušebních modelů je výborná.

  Michal Chalupa, www.pkmodel.cz, email: chalupa@pkmodel.cz

  Materiál ABS

  Květen 2014 - Na obrázku je srovnání vzhledu modelů postavených z noname ABS materiálu (nalevo) a originál UP! materiálu (napravo). Rozdíl v kvalitě povrchu je jednoznačný ve prospěch originálního materiálu, neznačkový materiál navíc model ozdobil množstvím vlasových vláken. Cena tohoto materiálu je sice poloviční proti originálu (600 resp. 1200 Kč), z něj postavený model je ale pro nás, bohužel, nepoužitelný. Pokus, který jsem musel udělat, protože originální materiál byl (a zatím je) nedostupný.

  Michal Chalupa, www.pkmodel.cz, email: chalupa@pkmodel.cz

  3d tiskárna FELIX

  Květen 2014 - Společnost NC Computers nabízí holandskou tiskárnu FELIX jak v podobě stavebnice i jako sestavené zařízení, velikost pracovního prostoru 255x205x220 mm, tloušťka stavební vrstvy od 0,05 mm v testovacím režimu, standardně od 0,1 mm, vyhřívaná podložka, varianty s jedním nebo dvěma extrudery. Domovský web tiskárny je www.felixprinters.com, o tom, že se jedná o nové zařízení svědčí počet příspěvků a nabídek ke stažení v rubrice SUPPORT (oboje 0). Stejně jako většina tiskáren této kategorie využívá k práci volně stažitelný software, v oblasti software stále největší komfort nabízí tiskárna UP!, která je rovněž v nabídce výše uvedené společnosti. Zajímavě s předchozím vyznívá i srovnání podpory tiskárny UP! na stránkách www.pp3dp.com, obsáhlé forum a sekce download s nabídkou pro obě platformy operačních systému v mnoha verzích.

  Michal Chalupa, www.pkmodel.cz, email: chalupa@pkmodel.cz

  Separace modelů z bloků postavených tiskárnou MCOR IRIS

  Březen 2014 - Dnes jsem dostal od prodejce tiskáren MCOR IRIS nevyseparovaný model. Chtěl jsem na něm odzkoušet, jak snadno se odděluje okolní materiál od modelu a nakolik je tato práce časově náročná. Výsledek je příjemným překvapením, jde to opravdu jednoduše a rychle. Okolní materiál je možné odlamovat od modelu jen rukou bez použití dalších nástrojů nebo pomůcek, model je dostatečně pevný a nehrozí jeho poškození ani při odlamování větších bloků okolního materiálu, práce zabere jen několik minut.

  Michal Chalupa, www.pkmodel.cz, email: chalupa@pkmodel.cz

  Novým českým distributorem tiskáren UP! je společnost printup!cz

  Únor 2014 - Novým českým distributorem tiskáren UP! je společnost printup!cz

  Michal Chalupa, www.pkmodel.cz, email: chalupa@pkmodel.cz

  Tiskový materiál ABS pro tiskárnu UP!

  Leden 2014 - Dochází mi originální materiál pro tiskárnu UP! dodávaný výrobcem tiskárny, a protože zastoupení výrobce v ČR ukončilo dovoz tiskáren i materiálu, jsem nucen originální materiál nahradit nějakým ze zdejších zdrojů. Předpokládal jsem, že to bude jednoduché, ale asi jsem se zmýlil. Tiskárna UP! taví materiál při teplotě trysky 260 stupňů, je to pevně nastavená hodnota, kterou nelze měnit. S originálním materiálem, kterého jsem přes trysku protlačil odhadem 15 kilogramů, pracuje tikárna absolutně spolehlivě a ještě nikdy nedošlo k ucpání trysky. To se změnilo při prvním pokusu s neoriginální rolí materiálu ABS, k ucpání trysky došlo asi po 3 minutách stavby, během půl hodiny se situace opakovala ještě několikrát a bylo mi jasné, že tento materiál je zcela nepoužitelný. Dotazem u prodejce na použití materiálu při teplotě trysky 260 stupňů jsem dostal odpověď, že je to asi moc. Na druhý pokus jsem zvolil materiál od původního prodejce tiskáren UP!, který mi zaručil, že jím dodávaný materiál ABS je na tiskárně UP! odzkoušený a určitě s ním nebudou žádné problémy. Po zpracování první role potvrzuji fakt, že opravdu trysku neucpává a modely se s ním stavět dají. Nastal ale jiný problém, který mě poněkud překvapil - materiál má odlišné mechanické vlastnosti oproti originálnímu. Vylamování podpor u modelů postavených z originálního materiálu je snadná, rychlá a čistá práce, s novým materiálem neskutečný opruz, kdy větší pružnost materiálu a podstatně větší síla potřebná k odlomení podpory vede i k poškození postaveného modelu. Druhá role náhradního materiálu je navíc navinuta tak, že při odvíjení struny dochází k jejímu zaseknutí pod zkříženými závity - upozorňuji, že šlo o nerozbalený balík a k tomuto nemohlo dojít při opětovném navíjení omylem odvinuté struny. Zatím s touto rolí pracuji tak, že při tisku hlídám odvíjení a pokud hrozí zaseknutí, odvíjím materiál dřív než podavač tiskárny. To se samozřejmě nedá uhlídat vždy, takže zatím spotřebovaný materiál z této cívky byl využit cca na 20 procent, zbytek jsem vyhodil ve formě nedostavěných modelů.

  Na přiložené fotografii je nevyseparovaný model helmy, velikost cca 8 x 15 x 8 cm, doba stavby necelých 9 hodin, po třech pokusech končících zaseknutou strunou jsem musel sáhnout po originálním materiálu.

  Michal Chalupa, www.pkmodel.cz, email: chalupa@pkmodel.cz

  Vzorky tiskárny MCOR IRIS

  Prosinec 2013 - tiskárna MCOR IRIS, popsaná v minulém příspěvku, tiskne i barevné modely, přidávám fotografie několika vzorků.

   

   

  Michal Chalupa, www.pkmodel.cz, email: chalupa@pkmodel.cz

  3D tiskárna MCOR IRIS

  Listopad 2013 - novinkou na českém trhu je tiskárna IRIS od irské společnosti MCOR Technologies viz minulý přispěvek, využívající technologii plošné laminace (LOM). Prvním krokem stavby barevného modelu je proces oboustranného potisku papírových listů standardního formátu A4 inkoustovou tiskárnou EPSON, na každý list je vytisknuto nejbližší okolí (pruh o šířce cca 5 mm) v místě budoucího řezu vrstvy. Data pro barevný tisk vygeneruje tiskový program a po skončení tisku celý blok potištěných listů vloží obsluha tiskárny do zásobníku 3d tiskárny, pro tisk bílých modelů je tento první krok vynechán. Při vlastní stavbě modelu je list papíru odebrán ze zásobníku, položen na rozestavěný model a přitlačením na nahřátou desku nad modelem je aktivováno lepidlo, které list papíru připevní k modelu. Poté je vyřezávacím nožem vyříznut obrys vrstvy modelu a v jeho okolí jsou vytvořeny pomocné řezy pro snadnější separování modelu z bloku. Tyto pomocné řezy jsou generovány tiskovým programem automaticky, obsluha tiskárny může před zahájením stavby další pomocné řezy přidávat podle svých zkušeností. Po rozřezání listu je v místě modelu pomocí dávkovacího kolečka naneseno lepidlo, v okolí modelu je lepidlo dávkováno jen v malých kapičkách, aby byla zajištěna soudržnost vylamovaných bloků podpůrného materiálu. Ze zásobníku je odebrán další list papíru, umístěn na model a přitlačením modelu na nahřátou desku nad modelem je fixován k modelu. Doba zpracování jedné vrstvy jsou přibližně 3 minuty. Největší výhodou této technologie je použití papíru jako stavebního materiálu a možnost stavby barevných modelů. Ve srovnání s technologií Zcorporation, která barevný tisk také umožňuje, odpadá složitý postprocesing po skončení stavby ve formě oprašovaní prášku a napouštění křehkého modelu zpevňovacími roztoky, separace okolního materiálu odlamováním bloků slepeného papíru je jednoduchá a čistá, model je dostatečně pevný, stavební materiál v podobě balíků kancelářského materiálu je levný a snadno dostupný. V souhrnu nevýhod je nutné zmínit neefektivní využití stavebního materiálu (i když je levný - ekologové jiště pláčou …), což je dáno principem technologie plošné laminace, dále rozdílnost mechanické pevnosti modelu ve svislém a vodorovném směru stavby, technologie není vhodná pro subtilní prostorové konstrukce - využití najde při stavbě objemnějších modelů, jako poslední nevýhodu uvádím velmi dlouhou dobu stavby modelu (orientační odhad 3 hodiny na 1 cm stavby). Výsledný model má vynikající kvalitu povrchu i tvarovou přesnost - viz přiložené obrázky modelů (nafotil jsem bohužel jen bílé), orientační cena tiskárny varianta bílý tisk 750 tisíc kč, varianta pro barevný tisk přijde na milion.

  Michal Chalupa, www.pkmodel.cz, email: chalupa@pkmodel.cz

  3D tiskárna, která staví z papíru

  Říjen 2013 - irská firma Mcor Technologies nabízí 3D tiskárnu pracující na principu technologie plošné laminace (LOM) a jako stavební materiál využívá standardní kancelářský papír. Podobně jako tiskárny Zcorporation umí vyrábět probarvené hmotové modely, odpadá ale zdlouhavé oprašování křehkého modelu, místo toho je model vyseparován z kvádru slepených papírů, což podle videa na youtube vypadá celkem jednoduše. Příští týden se jedu na tiskárnu podívat a přidám více poznatků.

  Michal Chalupa, www.pkmodel.cz, email: chalupa@pkmodel.cz

  3D tiskárna SOLIDO na prodej

  Na prodej 3d tiskárna SOLIDO - technologie LOM. Pořízena v roce 2006, celkový stav velmi dobrý, první majitel, po celkové repasi v roce 2011 ve firmě ENCEE.de, prostavěná doba cca 600 hodin, cena dle nabídky. Kontakt chalupa@pkmodel.cz. Popis technologie.

  Michal Chalupa, www.pkmodel.cz, email: chalupa@pkmodel.cz

  Prodej tiskáren UP! v ČR ukončen

  Firma ZEND, která zastupovala výrobce tiskáren, ukončila dovoz a prodej tiskáren UP!. Důvodem byl malý prodej tiskáren v zemi postižené boomem v oblasti výroby a prodeje malých domácích 3d tiskáren. Je to škoda, protože na rozdíl od některých konkurenčních nedodělků, jedná se o funkční a zcela bezproblémové zařízení, na kterém jsem za rok používání postavil desítky modelů a tryskou protlačil cca 15 kg materiálu. Zatím je to nejlepší zařízení, se kterým jsem se v této kategorii tiskáren setkal - informace o tiskárně i prodejce v okolních zemích najdete na www.pp3dp.com.

  Michal Chalupa, www.pkmodel.cz, email: chalupa@pkmodel.cz

  DeeOrange - nová česká 3D tiskárna

  Na trhu se objevila nová česká 3D tiskárna - www.be3d.cz. Tiskárna je navržena pro maximální uživatelský komfort a přináší velkou řadu technických vychytávek, které nejsou v této cenové kategorii obvyklé (dotykový displej, uchycení pracovní podložky …). Zároveň děkuji Ing. Miklasovi a ostatním pracovníkům ze společnosti DO-IT za trpělivost při řešení problémů s tiskárnou PROFI3DMAKER.

  Michal Chalupa, www.pkmodel.cz, email: chalupa@pkmodel.cz

  PROFI3DMAKER - tiskárnu jsme vrátili výrobci

  Dnes, 17. května 2013, půl roku od objednání a po třech měsících marných pokusů vytisknout použitelný model, si prodejce tiskárnu odvezl a vrací jí výrobci. Přikládám fotografii, jak tiskárna po opravě vytiskla komín (parametry tisku nastaveny podle zaslaných screenshotů od prodejce), hrana modelu by měla být zcela rovná bez nesmyslné "sinusovky". Je to škoda, protože tiskárna se mi líbila, poměr velikosti pracovního prostoru a ceny je bezkonkurenční, ale bohužel jsem zjistil, že není určena k rutinní výrobě modelů. Výrobce patrně předpokládá, že uživatel je nadšenec 3D tisku, který bude rád věnovat všechen svůj čas nekonečnému experimentování s nastavováním parametrů tisku a hledáním správného sharewarového generátoru g-codu, který by vygeneroval taková tisková data, se kterými si tiskárna snad poradí (dodávaný program s tím má občas problém). Díky, to nemusím … jsem uživatel a chci tisknout, nepochopil jsem, proč to výrobce neřeší, a proč mi přes několik urgencí správné nastavení parametrů tiskového programu neposkytl.

  Michal Chalupa, www.pkmodel.cz, email: chalupa@pkmodel.cz

  PROFI3DMAKER - tiskárna je u prodejce

  Po dalších dvou týdnech jsem se domluvil s prodejcem, že si tiskárnu odveze, vrátí jí opravenou a na tuto dobu nám poskytne stejný typ tiskárny. Dnes si pro ní přijeli a odvezli, náhradní tiskárnu ale nedovezli, protože se podobné chyby projevují i na té jejich. Nová závada, kterou jsem na tiskárně do jejího odvozu zjistil, je náhodné zastavení stavby modelu. Nejdříve jsem se domníval, že je to dáno nějakou nevhodnou aktivitou na řídícím počítači, stavba se zastavila v okamžiku, kdy jsem odeslal dokument k tisku na síťové tiskárně, později jsem zjistil, že se zastavuje náhodně, i když na počítači nepracuji. Zastavení stavby znamená vyhodit rozestavěný model a začít znova … za cca 6 týdnů práce s tiskárnou se mi zatím nepodařilo vyrobit ani jeden použitelný model.

  Michal Chalupa, www.pkmodel.cz, email: chalupa@pkmodel.cz

  PROFI3DMAKER - pokračování po dvou týdnech

  Dnes dorazil technik z firmy DOIT, aby odstranil reklamované problémy tiskárny tj. vyměnil trysku, vadný driver pro motor a přítlačnou pružinku v extruderu. Motor už běží, tryska je vyměněná a o pružince mu nikdo nic neřekl, takže zůstala původní. Velmi ho překvapilo, že vodící tyč je zcela suchá a tisková hlava drhne, sehnal jsem vhodnou vazelínu, ale tohle snad měla zjistit výstupní kontrola prodejce - je to přece zcela nová tiskárna!!! V programu je pro každý typ trysky nutno nastavit parametry - cca 15 údajů, u většiny z nich tuším jen okrajově, jaký mají vliv na stavbu modelu, nicméně už první pokus stavby hlavy komína dopadl podstatně lépe než předchozí pokusy. Kvality ukázkového modelu, který mi přivezl před dvěma týdny pan Zloch, ale tiskárna stále nedosahuje. Po třech pokusech nastavení a úprav parametrů jsem byl ujištěn, že už to bude ono, spustili jsme tiskárnu a technik odešel. Výsledek je ale o dost horší než první dnešní pokusy ... poslal jsem mail panu Zlochovi, aby mi zaslal tabulku nastavení parametrů tisku, které použil pro tisk vzorových modelů.

  Závěr z dnešního dne - nechápu, proč program v tiskárně nemá nadefinovanou tabulku parametrů tisku pro jednotlivé materiály a trysky. Tiskárnu jsem si pořídil, abych tisknul a ne k tomu, abych na pokusech nastavoval parametry s názvy, které mi nic neříkají. V návodu o nich není ani slovo a údajně je vysvětlují při úvodním školení (za 6 tisíc korun), které jsem při koupi odmítnul. Po pěti měsících od objednání a měsíci od dodání je pro výrobu modelů tiskárna stále nepoužitelná!!! Mám dojem, že výrobce uspíšil uvedení tiskárny na trh na úkor zoufalství uživatelů a techniků prodejců, kteří mu jí odlaďují od dětských nemocí.

  Michal Chalupa, www.pkmodel.cz, email: chalupa@pkmodel.cz

  PROFI3DMAKER - netiskneme, čekáme …

  Minulý týden mě navštívil pan Zloch, autor tiskárny, a hledal příčinu špatného tisku. Po cca hodině rozebírání zjistil, že je vadný jeden z driverů motorů zajišťujících pohyb tiskové hlavy v ose y, místo dvou motorů je v této osa tisková hlava teď posunována jen jedním motorem a dochází ke křížení pohybového mechanismu. To vysvětluje elipsovitý tvar komínové hlavice, po výměně driveru a nevhodné trysky by se měla kvalita tisku podstatně zlepšit. Jako druhotný problém zjistil použití nevhodné pružiny v mechanismu posunu struny v tiskové hlavě, velký přítlak způsobuje odírání šupinek materiálu, které se hromadí pod krytem tiskové hlavy. Nový driver pro pohon motoru, pružinu i trysku zašle dodavateli tiskárny, ten by měl v co nejkratším termínu zajistit výměnu dílů.

  Michal Chalupa, www.pkmodel.cz, email: chalupa@pkmodel.cz

  PROFI3DMAKER - závěr prvního týdne práce s tiskárnou

  Problém s generováním dat pro tiskárnu řeším s panem Zlochem, autorem tiskárny, který mi potvrdil malou odolnost programu proti chybám v stl souborech a doporučil mi používat k opravám program NetFabb, který je přiložen na instalačním CD k tiskárně. V jednom z testovacích souborů jsem měl otočenou normálu u jedné z ploch modelu, oprava této chyby v rhinu nepomohla, tak jsem soubor nechal zkontrolovat programem NetFabb a provedl v něm automatickou opravu chyb. Opět bez úspěchu, vygenerovaná data byla zase špatná. Včera odpoledne mi pan Zloch zaslal datový model opavské konkatedrály upravený tak, že už program generoval data správná, jakým způsobem ale toho dosáhl mi bohužel nesdělil a můj dotaz zůstal zatím bez odpovědi (pravděpodobně to bylo tím pátečním odpolednem …). Dostal jsem ale informaci, že na programu se intenzivně pracuje a snad bude v dohledné době k dispozici jeho novější verze. Pokud shrnu všechny dosavadní pokusy s tiskárnou, tak výraz "rozpačitý dojem" je možná až moc příznivý. Uvidím, jaké změny v kvalitě stavěných modelů přinese výměna trysky za menší, i nadále se budu na tisku pokusných modelů pokoušet zjistit, co programu této tiskárny vadí na stl souborech, které programy jiných tiskáren bez problému zpracují.

  Michal Chalupa, www.pkmodel.cz, email: chalupa@pkmodel.cz

  PROFI3DMAKER - třetí den pokusů

  Dnes jsem chtěl přinést do kanceláře prodejce firmy DOIT vzorky modelů, bohužel na mně neměli čas, tak jsem to vyřešil přeposláním odkazu na toto fórum, kde jsou problémy popsány. Krátce po odeslání mailu mi telefonoval Ing. Škopík přímo od výrobce firmy AROJA. Konstatoval, že podle fotky je kvalita modelu opravdu mizerná a požádal o zaslání dat tištěného souboru. Oceňuji rychlost reakce, protože to u nás bohužel není vždy běžné. Pravděpodobná příčina je v trysce, kde půlmilimetrovou bude potřeba nahradit tryskou s menším průměrem, tato změna sice prodlouží dobu stavby, měla by ale být přínosem při stavbě drobných detailů na modelech. Při objednávce tiskárny jsem na tuto skutečnost nebyl upozorněn a větší tryska je pravděpodobně standardní součást dodávky tiskárny. Pokračoval jsem v testování tiskárny na souborech, které jsme vytvářeli pro naše už realizované modely. Všechny tyto modely už byly na jiné tiskárně vytištěny, tím pokládám za doložené, že jsou v pořádku a bez chyb. Program G3DMAKER to ale bohužel vidí jinak a při generování dat pro tiskárnu hlásí chyby. Znova jsem zkusil tato data načíst do programu tiskáren UP! i SOLIDO a vygenerovat tisková data - u obou bez problému. Nedal jsem se odradit, zkouším stavět opavskou konkatedrálu a hlášení o chybě ignoruji, už z prvních postavených vrstev je vidět, že tiskárna nestaví všechny k budově přiléhající přístavky a buduje jen hlavní loď katedrály. Dotaz, proč je tomu tak, jsem přeposlal i s datovým souborem výrobci a čekám na odpověď. Dojem ze třetího dne pokusů je rozčarování z programu a jeho algoritmu generování tiskových dat.

  Michal Chalupa, www.pkmodel.cz, email: chalupa@pkmodel.cz

  PROFI3DMAKER - druhý dojem a první výsledky

  Klepněte pro větší obrázek

  Při konzultaci problému s délkou výpočtu jsem byl upozorněn na fakt, že je to způsobeno pravděpodobně používáním 32bitové verze programu, která se již dále nevyvíjí, a ať raději používám 64bitovou verzi. Dnes jsem se rovněž dozvěděl od kolegy, že označení 32bitových programů číslicí 86 je běžné, ale zároveň netušil proč. Nainstaloval jsem tedy 64bitovou verzi programu na vedlejší počítač s 64bitovým systémem a opravdu už počítá v rozumných časových termínech. Komíny jsem vytiskl ve dvou provedeních, napoprvé s krokem 0.08 a napodruhé 0.25 mm, doba stavby 12 a 3,5 hodiny. Úsměvné bylo sledovat stále přepočítávanou dobu tisku, která se měnila z rozsahu desítek minut do milionu hodin, takže v jednom okamžiku mi tiskárna hlásila termín dokončení modelu 18hod 26min 13sec dne 25.4.2149.

  Z výsledku tisku jsem celkem zklamaný, protože jemné detaily hlavice v prvním případě vyšly dost mizerně, ve druhém je tiskárna ignorovala. Dalším problémem na modelu bylo tvarové zkreslení kruhového průřezu komínu do elipsy. Kontaktoval jsem prodejce s dotazem na postup kalibrace tiskárny a dostal jsem informaci, že se tiskárna nekalibruje. Zítra odpoledne zanesu modely k prodejci ke konzultaci jak dál a hlavně lépe.

  Michal Chalupa, www.pkmodel.cz, email: chalupa@pkmodel.cz

  PROFI3DMAKER - první dojmy a pokusy

  Včera odpoledne jsem přivezl tiskárnu PROFI3DMAKER, hned jsem jí rozbalil a nainstaloval. Tiskárna vypadá velmi dobře, mechanická konstrukce je velmi robustní, dílenské zpracování vynikající, pracovní prostor s vyhřívanou podložkou je uzavřen stěnami a dveřmi z plexiskla. Při koupi jsem hrdě odmítl školení obsluhy (cena cca 6 tisíc korun), takže prvním krokem bylo nastudování popisu programu a uživatelského manuálu ve formátu pdf na přiloženém CD. Co mi zarazilo na první pohled byl jeden překlep a jedna pravopisná hrubka na druhé stránce manuálu, oba návody jsou velmi stručné, o detailním popisů funkcí si můžete jen nechat zdát. Před prvním spuštěním je potřeba výškově nakalibrovat pracovní podložku přiloženým imbusovým klíčem a zkontrolovat, zda se tisková hlava pohybuje nad podložkou v konstantní výšce. Plochu, kde bude model stavěn je nutné natřít přiloženým roztokem, aby roztavený plast k podložce dobře přilnul. Jako první pokusný model jsem zvolil komín Podbabské čističky a poslal jsem k tisku stl soubor se čtyřmi komíny v měřítku 1:200, tj. výška modelu 156 mm a tloušťka vrstvy 0,08 mm. Po hodině výpočtů se program složil s hláškou out of memory. Ubral jsem dva komíny a poloviční soubor nechal propočítat znova, po 45 minutách výpočet skončil a vygenerovaný g-code soubor jsem si uložil. Spustil jsem stavbu modelu, výpočet vychází na 12 hodin a jsem moc zvědavý, jak dopadne.

  První dojem z tiskárny je příznivý, na obslužný program si snad zvyknu, co mi ale překvapilo je doba generování dat pro tiskárnu. Obslužné programy všech tiskáren, se kterými jsem zatím pracoval, stihly stejný úkol dopočítat v podstatně kratším čase, na stejném počítači odhadem desetkrát rychleji.

  Michal Chalupa, www.pkmodel.cz, email: chalupa@pkmodel.cz

  Nová česká 3d tiskárna

  V březnu minulého roku se objevila nová česká 3d tiskárna od společnosti 3dfactory za částku 17 860 korun s velmi zajímavými technickými parametry. Brzo z firemních stránek cena tiskárny zmizela, nyní ji nabízí sortiment prodejců za 39 900 kč bez DPH a větší model za 69 600 kč. Právě větší model mi přišel výhodný pro tisk větších studentských modelů, v půlce prosince jsem ho objednal s příslibem dodávky do konce ledna. Je téměř konec února a tiskárnu stále nemám, minulý týden jsem obdržel omluvu od výrobce. Tiskárna je vyvíjena firmou AROJA, která má velké zkušenosti z oblasti strojírenství, a určitě pro ní nebude problém najít vhodnější technické řešení tiskáren pro bezproblémový chod.

  Michal Chalupa, www.pkmodel.cz, email: chalupa@pkmodel.cz

  Výběr a koupě 3d tiskárny

  V letošním roce se velmi rozšířila nabídka cenově dostupných 3d tiskáren s technologií FDM a proto pár rad, jak postupovat při jejím výběru. Nebudu uvažovat základní kriteria jako velikost pracovního prostoru nebo tloušťka vrstvy, ale další okolnosti, které mohou mít nezanedbatelný vliv na budoucí práci s 3d tiskárnou. První rozhodování bude o tom, jestli koupit stavebnici nebo tiskárnu sestavenou. U stavebnice určitě ušetříte, ale nechte si zaslat montážní návod a zvažte, jestli její montáž není nad Vaše schopnosti. Jedná se o velmi exaktní zařízení pracující s přesností v řádech setin až desetin milimetru, každá chyba při montáži se může projevit nejen v přesnosti, ale i ve funkčnosti tiskárny. Vzhledem k množství komplikací, které mohou nastat, osobně bych rozhodně vybral tiskárnu sestavenou a odzkoušenou (i s ohledem na možné komplikace s řešením záručních problém ). Při chladnutí modelu může dojít k deformacím modelu, proto je lepší zvolit tiskárnu s vytápěnou platformou, která tento jev částečně kompenzuje. Nedílnou součástí dodávky tiskárny by měl být i obslužný program, kupovat zařízení v ceně několika desítek tisíc a dodatečně shánět vhodný program, který s ním bude komunikovat …. do toho bych asi nešel. Standardem mezi stavebními materiály je struna ABS nebo PLA nejčastěji o tloušťce 1,75 mm, který je bez problému získatelný z mnoha zdrojů, nestandardním materiálem si výrobce tiskárny zajišťuje i výsadní postavení pro dodávku materiálu a to určitě není možné považovat za výhodu … Podívejte se na stránky výrobce, reference prodejce a trvejte na tom, že chcete tiskárnu vidět v provozu. Dobře si prohlídněte právě vyrobený vzorek, ostatní vzorky berte pouze jako informativní. Dnešní nabídka některých eshopů s nabídkou stavebnice 3d tiskárny s dodávkou do několika dnů či týdnů je sice lákavá, ale zároveň i dost riskantní. Zvolit jako jediné kriterium pro výběr tiskárny její pořizovací cenu nemusí znamenat to nejlepší řešení …

  Michal Chalupa, www.pkmodel.cz, email: chalupa@pkmodel.cz

  Světová premiéra tiskárny UP!Mini

  Včera 23. 5. 2012 měla světovou premiéru tiskárna UP!Mini, předpokládaný termín prodeje tiskárny v ČR je červenec 2012, cena do 22 tisíc korun. Proti stávající tiskárně UP!, nyní označované Plus, je pracovní prostor zcela uzavřen, nevýhodou je nižší počet vrstev na 1 mm výšky (4 oproti 5 u UP!Plus).

  Michal Chalupa, www.pkmodel.cz, email: chalupa@pkmodel.cz

  Návod na přípravu datového souboru pro 3D tisk

  http://www.earch.cz/clanek/5108-rapid-prototyping-priprava-a-tisk-stl-modelu.aspx

  Michal Chalupa, www.pkmodel.cz, email: chalupa@pkmodel.cz

  Výukový program pro Centrum Hi-tech Uherský Brod

  Pracujeme na výukovém programu pro Centrum Hi-tech Uherský Brod. Zadáním je výroba vzorových modelů, výukových videoklipů, powerpointových prezentací a tematického posteru o jednotlivých technologiích 3D tisku. Technologie by měly být představeny vždy na konkrétním zařízení při výrobě vzorových modelů s detailním popisem jednotlivých fází výroby a postprocesových úkonů.

  Michal Chalupa, www.pkmodel.cz, email: chalupa@pkmodel.cz

  Tiskárna je doma ...

  Po půl roce se nám vrátila opravená tiskárna, zajímavá zkušenost pro každého, kdo si plánuje vydělávat tiskem 3d modelů.

  Michal Chalupa, www.pkmodel.cz, email: chalupa@pkmodel.cz

  3D tiskárna – co je realita a co fikce

  V souvislosti s rozšířením znalostí o technologiích 3d tisku dochází i k určitému démonizování schopností těchto strojů a objevují se články, které jsou z oblasti sci-fi a nemají s realitou nic společného (jeden příklad za všechny http://www.ct24.cz/veda-a-technika/126553-3d-tiskarna-v-kazde-rodine-uz-brzy-mozna-realita/). 3D tiskárna je pro nás jeden z výrobních nástrojů, který využíváme pro zhotovení tvarově složitých modelových dílů v případech, kdy klasické metody frézování nestačí. Většina dílů pro výrobu architektonického modelu je ale vyrobena klasickými metodami obrábění, které je mnohonásobně levnější oproti 3d tisku. Nejčastější dotaz, který dostávám, je na téma, zda se tiskárna umí reprodukovat, tj. vytisknout sama sebe. Tuto myšlenku jsem poprvé zaznamenal v nějakém pseudovědeckém článku na internetu a její rozšíření bylo přímo raketové. Samozřejmě, že tiskárna se umí zreprodukovat, ale jen svůj obraz, nikoliv funkční celek. Tiskárny pracují se širokým spektrem materiálů (ABS, PVC, škrobový prášek apod.) a umí z tohoto materiálu zhotovit i některé ze svých dílů, pokud je jejich počítačový model bezchybně vytvořen, ale proč ? Jaká bude funkčnost např. lineárního ložiska vyrobeného ze škrobu nemá cenu řešit, stejně tak řídící elektroniku nejde nahradit slepencem z plastu. Přesto má tato myšlenka velké množství zastánců, kteří se trumfují v tom, který další díl ze stroje vytisknou. Pravděpodobnost reprodukce tiskáren tiskárnami je asi stejně pravděpodobná jako výroba živých lidí metodami 3d tisku (i když nebylo by špatné vytisknout si Angelinu Jolie, když už její 3d model existuje …). Další myšlenka, kterou jsem z této oblasti zaznamenal, byl virtuální obchodní dům plný počítačových 3d modelů. Vánoční dárek – dětské autíčko – zakoupíme v podobě 3d souboru, doma si ho vytiskneme a již večer si s nim náš capart může hrát. Konec šílenství vánočních nákupů v představě vizionáře v oblasti 3d tisku … V jednom článku jsem byl označen za skeptika, osobně bych se spíš označil za realistu. Na metody 3d tisku je potřeba nahlížet jako na další z metod 3d modelování jen s tím rozdílem, že materiál není odebírán, ale naopak přidáván. Nic víc, nic míň, vše ostatní je jen fikce.

  Michal Chalupa, www.pkmodel.cz, email: chalupa@pkmodel.cz

  Tiskárna Zcorp je bezproblémová

  3D tiskárnu máme zatím jen poměrně krátce (necelý rok) a zatím jsme s ní neměli jediný problém, takže asi nemáme čím přispět. Jedině snad právě tím, že tiskárna od Zcorporation funguje stále bez chyby, i když už má odslouženo poměrně hodně let (než jsme si ji od Bibusu pronajali, tak totiž tato tiskárna pracovala několik let na fakultě architektury ČVUT).

  Milan Záhorský, www.nc.cz, email: info@nc.cz

  Zkušenost z opravy 3d tiskárny SOLIDO SD300

  V únoru po přibližně 500 hodinách provozu se v útrobách tiskárny zlomila malá hliníková páčka, která zatlačovala AG cartridge do nižší polohy při výměně maskovacích per. Výrobní cenu páčky o rozměrech 5 x 4 cm, relativně jednoduchého tvaru, odhaduji na 20 korun. Neřeším problém proč k defektu došlo po relativně krátkém proběhu stroje ( záruka již skončila … ), je možné, že se jednalo o vadu materiálu, ale o postup opravy. Po sejmutí krytu tiskárny, jsem zjistil, že vyjmutí páčky je možné po kompletním rozebrání levé části nosné konstrukce tiskárny a rozmontování pohybových mechanismů na pracovní ploše stroje, tj. že to ani s kolegou strojařem sami nezvládneme. Závadu jsem sdělil našemu prodejci – firmě encee, sídlící v Ambergu – a snažil se dohodnout opravu, tj. domluvit objednání náhradního dílu a jeho výměnu. Po měsíci jsem se dozvěděl, že i přes urgence továrna se svými dealery nekomunikuje a páčku jako náhradní díl nedodá, a byly mi nabídnuty dvě varianty řešení. Výměnu naší tiskárny za cca 2 roky staré zařízení používané jako předváděcí ( ale bez záruky ) za cenu 3150 euro nebo oprava tiskárny se zajištěním výroby náhradního dílu za 2250 euro. Než jsem si to rozmyslel, předváděcí tiskárna byla prodána, takže zbyla varianta jediná. Situace ke konci května je taková, že tiskárna je rozebraná v Německu, oba díly zlomené páčky vyjmuty a je podle nich připravována dokumentace na výrobu nové páčky.

  Pro informaci uvádím i předchozí závady. V záruce shořela topná spirála nahřívání materiálu, dodavatel si pro tiskárnu poslal kurýra a vrátil tiskárnu opravenou, vše samozřejmě zadarmo. Druhá závada nastala při vytečení náplně AG cartridge na řídící desku tiskárny – podle mně se jednalo o vadnou cartridge - výměna desky stála 1200 euro.

  Shrnuto do nějakého závěru:

  3d tiskárny se dostávají do kategorie spotřebního zboží se všemi neduhy, které k tomu patří. Vybírám třeba snahu stlačit cenu tiskárny na úkor kvality nebo fakt, že oprava bude brzo dražší než pořízení nového stroje.

  Michal Chalupa, www.pkmodel.cz, email: chalupa@pkmodel.cz

  © 2006. Všechna práva vyhrazena.