PK model

Přeskočit navigaci

English version
 • O nás |
 • Reference |
 • Kontakty
 • Modely
 • Hrátky se světlem
 • Světelný informační systém
 • Účast na veletrzích
 • Technologie
 • 3D printer
 • Poptávka výroby modelů
 • Vizualizace, animace
 • 3d tiskárna UP!

  Výrobcem je zařízení označováno jako Personal Portable 3D Printer (www.pp3dp.com) neboli Osobní Přenosná 3D Tiskárna. Stejně jako příchod osobního počítače – Personal Computer – způsobil revoluci v oblasti výpočetní techniky, je možné, že UP! jako osobní 3D tiskárna představuje revoluci v oblasti 3D tisku. Je důkazem toho, že levná 3D tiskárna nemusí vypadat jako stavebnice Merkur vyšperkovaná různobarevnými svazky vodičů, navíc ještě dodaná v rozebraném stavu a poraď si s tím jak umíš … Malá, kompaktní a elegantní 3D tiskárna vyráběná v šesti barvách rozhodně nebude budit pohoršení ani v elegantní kanceláři ani v obývacím pokoji. A pokud by náhodou přeci jen trochu překážela, žádný problém, s váhou necelých pěti kilogramů a rozměry 245 x 260 x 350 mm ji snadno přenesete tam, kde vadit nebude. Při práci s UP! nemusíte řešit, jak a který díl do tiskárny vytisknete, abyste jí vylepšili, to za vás už udělal výrobce a na vás je, jak její schopnosti využijete.

  Spolehlivá a léty ověřená technologie FDM ( Fused Deposit Material ), pracující na vytlačování termoplastického materiálu vyhřívanou tiskovou hlavou, umožňuje stavbu modelu do velikosti 140 x 140 x 135 mm s volitelnou tloušťkou vrstvy od 0,2 do 0,4 mm. Portálová robustní konstrukce zajišťuje dostatečně přesné vedení pohyblivých částí a tím i vysokou kvalitu stavěného modelu bez odstávajících vláken. UP! je v kategorii levných tiskáren rovněž výjimečný tím, že při jeho zakoupení nemusíte shánět a kupovat žádný ovládací program. Nedílnou součástí dodávky UP! je i uživatelsky příjemný program, který kromě nastavení parametrů tisku dokáže pro načtené .stl soubory automaticky vygenerovat podpory.

  „Ale to není všechno … !“ řekl by Horst Fuchs a měl by pravdu … Součástí dodávky tiskárny je ještě jedno balení stavebního materiálu a sada nářadí na odstraňování podpor. UP! je ideální 3D tiskárna pro školy nebo zájmové kroužky, stejně tak pro kutily, kteří po 3D tisku pokukovali, ale stávající nabídka levných 3D tiskáren je spíše odrazovala než motivovala. Pořízením UP! dostanete v jednom balíku vše, co potřebujete pro okamžité zahájení výroby modelů v optimálním poměru cena/výkon. Pro upřesnění uvádím, že kategorií levných 3D tiskáren je myšlena cenová hranice 40 tisíc korun za zařízení, což by v oblasti klasických tiskáren mohlo odpovídat ceně do 2 tisíc korun za tiskárnu. A stejně tak jako pořízení takové tiskárny není dostatečné vybavení pro otevření copycentra, ani levné 3D tiskárny není možné považovat za plnohodnotné konkurenty profesionálních zařízení pro Rapid Prototyping, přesto mají na trhu své místo a zcela jistě najdou využitelné upotřebení.

  Nová verze programu z února 2013 přináší i tisk vrstev od 0,15 mm!

  Domovská stránka výrobce tiskárny www.pp3dp.com.

  Uživatelský návod

  Pro více informací nás kontaktujte chalupa@pkmodel.cz.

     

   

  Stavba modelu rotundy v České Třebové

  Datový model ve formátu stl načteme do programu UP! a umístíme ho na pracovní podložku tiskárny. Pokud se model zobrazuje šedorůžově, je jeho povrch v pořádku, pokud se některá plocha zobrazí červeně, je u této plochy špatně orientovaná normála. Program umožňuje široké spektrum operací s načteným modelem (posun, rotace, změna měřítka apod.) a zároveň pomocí příkazu FIX umí opravit většinu chyb v modelu, včetně orientace normál.

  Náš model je v pořádku a můžeme zahájit přípravu stavby modelu, nastavíme rychlost stavby (pomalejší stavba zajistí kvalitnější model), tloušťku vrstvy (0,2 – 0,4 mm), hustotu výplně modelu (u větších objektů je takto možné uspořit velké množství materiálu) a model odešleme na 3D tiskárnu.

  V této fázi dojde k rozřezání modelu na jednotlivé vrstvy a propočet umístění podpor, náš model bude postaven ve 171 vrstvách a jeho stavba bude trvat 33 minut. Tiskárna nahřeje stavební podložku na 100 a vytlačovací trysku na 260 stupňů Celsia, poté je zahájena stavba modelu. Po skončení stavby sejmeme pracovní podložku a model snadno odloupneme, cena spotřebovaného materiálu 8 korun.


   

  Modely diplomních projektů studentů katedry architektury FSv ČVUT v Praze

  © 2006. Všechna práva vyhrazena.